Sohbet odaları ve bir oda… Bir oda düşünün.  Ama içinde mobilyası olmasın. Televizyon vs düşünmeyin. Cam yok perde yok. Başınızı koyacağınız bir yastık, hatta oturacağınız iskemle dahi bulunmuyor. Fakat bu  odanın içinde görünmeyen şeyler var. Aşk, muhabbet, bilgi alışverişi, paylaşım, dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma, dertleşme, fikirlerini dile getirme, özgürlük, saygı, şakalaşma ve daha nice samimi duygular… Evet bunların hepsi  sohbet odaları içerisinde mevcut… İki gönül severse samanlık seyran olur misali. Sohbet odaları sizleri bambaşka diyarlara götürüyor.

Malumunu günümüz koşullarında dostlukların, ilişkilerin sıkıntılarından sıkça bahseder olduk. Genel anlamda bu durum aslında insanların karşılıklı olarak birbirlerini tam olarak tanımamasından kaynaklanıyor. Oransal olarak artan boşanma vakaları, şiddete maruz kalmalar, aldatılma gibi durumlarda hepimizin korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Peki bu süreci nasıl organize etmeliyiz ve bu süreçte araçlarımız neler olmalı. Sohbet odaları bunun için var desek şaşırır mısınız? Kesinlikle şaşırmayın. İnsanların birbirlerini ön tanışmada daha iyi tartabilmeleri ve birbirleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için sohbet odaları reçetemizin ilk sırasında yerini alıyor.

Sohbet odaları insanları nasıl tanımamızı sağlıyor?

Sohbet odaları içerisinde malumunuz bireyler kendilerine daha bir güveniyor ve düşüncelerini,  duygularını, hayallerini, isteklerini, arzularını, görüşlerini, inançlarını  çok daha net ve açık bir şekilde ifade edebiliyorlar. Aslında bu durum karşılıklı tanınma sürecinin yanında dürüstlüğü de beraberinde  getiriyor. Birebir görüşmelerde çoğu zaman sohbet odaları içerisinde yapılan konuşma konularına yer verilmiyor. Malum iki tarafta karşısındaki çözümlemeye ve karşısında ki insanın görünüş vücut hareketleri vb detayları baz alarak sahne çıkmaya başlıyor. Yani bir oyunculuk söz konusu olabiliyor. Fakat sohbet odaları içerisinde buna müsaade edilmiyor. Neden? “En iyi sanatçı sahneye çıktığı zaman rol yapmayandır” diyor bir düşünür. İşte sohbet odalarında sahnede bulunan kimse rol yapmıyor. Tüm dobralığı ve samimiyetiyle kendini ifade ediyor. Bu durum karşı taraftan yanlış ya da doğru anlaşılabilir olsa da kartlar açık oynanıyor. İşte bu sebepledir ki sohbet odaları karşımızda ki insanı tanımamız, onun duygu ve düşüncelerini analiz etmemiz, her şeyden öte karşımızda ki insanın bize uygun olmadığına karar vermemiz açısından gerçek bir istatik kaynağı oluyor.

Sohbet odaları zamandan tasarruf ettirir

Sohbet odaları gerçekten  zamanını iyi kullanmanızı sağlar. Neden? Hemen hemen hepimizin aşina olduğu bir örnekleme gerçekleştirelim. Partner adayınızla bir buluşmanız var. Bu buluşmaya hazırlanma süreci yapılan araştırmalara göre ortama 3 saatlik bir süreç olarak ortaya çıkıyor.  İki tarafta özel bir gün dolayısıyla elinden geleni ardına koymuyor. Bayanlar saç makyaj bakımı, Baylar saç sakal bakımı, iki tarafında ne giyileceğine karar verilmesi hususunda dolaplarında ki kıyafetlerle seçim savaşı vermeleri, hatta koşarak mağazalara giderek yeni kıyafetler satın almaları, bir demet çiçek için bir çiçekçi aranması, bulunması ve çiçeğin alınması vb. Akabinde ortak bir buluşma noktası belirlenmesi ve bu ortak noktaya varış süresi, randevuya geç kalma vs derken bireylerin karşılıklı oturması 4-7 saat arası bir süreci beraberinde getiriyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise şu oluyor. İki tarafta tüm bunları kendine daha iyi bir görünüm sağlıyor  ve karşısında ki kişiden günlük hayatında ki yaşamanı gizlemeyi başarıyor. Aslında başarmıyor, bunun sadece bir oyun olduğu uzun bir süre sonra ortaya çıkıyor. Fakat istisnai durumlarda mevcut. Ama biz geneli anlatıyoruz.

Sohbet odaları harici buluşma noktaları ve buluşmalarda geçen süreçte ise genel anlamda çok fazla yol alınamıyor. Ancak 2. ve 3. Görüşmelerde bir şeyler daha açık konuşulmaya başlanabiliyor. 10 kez randevuya gittikten sonra birbirilerine  uyumlu olmadığını anlayan çiftleri görmek ise artık alışılagelmiş bir durum. Peki bu alışılagelmiş durumun zaman maliyeti ne oluyor? Ortalama olarak görüşme noktasına varış, konuşmaya başlama ve görüşmenin sona ererek eve gitme hali 6-12 saat arasında değişiklik gösteriyor. Ortalama randevu sayısını 6 olarak belirlediğimizde ise toplam harcanan zaman ortalaması 54 saat yapıyor. Peki  sohbet odaları nasıl zamandan tasarruf ettiriyor?

Sohbet odaları işte bu zaman maliyetini 6 saatlik bir süreye kadar minimalize edebiliyor. Tabi bunun 30 dakikalık hatta 5 dakikalık, hatta ve hatta 1dakikalık olduğu durumlar mevcut. Malum sohbet odaları içerisinde konuşmaya başlama anı birçok birey tarafından klasik ve yanlış betimlemelerden ötürü ilk dakikasında hüsran olabiliyor. Peki durum olumsuz bir durum mu? Hayır! Kesinlikle değil. Bu durum size aynı anda onlarca belki de yüzlerce insanla sohbet etmeyi ve onların arasından size yakın seçenekleri bir araya getirmeyi sağlıyor. Yani 54 saatlik zaman kayıplarınız minimalize ediliyor. Sohbet odaları işte bu ve benzeri sebeplerden ötürü hayat kurtarıcı biz niteliğe sahip oluyor. Yanlışımız varsa siz düzeltin.

Sohbet odaları kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlar

Sohbet odaları platformlarında genel olarak yazı dilini kullanmayı bilen tüm bireyler çok daha rahat bir şekilde düşüncelerini ve görüşlerini ifade ederler. Cinsel tercihler, inançlar, siyaset, aşk, beğeniler ve tasdik edilmeyen bir çok eylemler açıkça sohbet odaları içerisinde ifade edilir. Bire bir görüşmeler de kurmaya cesaret edemeyeceğiniz cümleler havada uçuşa bilir.Bu da aslında bireylerin  birbirlerini tanımasında çok daha fayda sağlamaktadır. Korkular, toplumsal ve sosyolojik  baskılar duvalarını sohbet odaları bünyesinde yıkarlar. Sohbet odaları  üyeleri doğru ya da yanlış  herkes ağzına geleni, aklından geçeni ve o an ne hissettiğini söylemeye başlar. Yani konuşamadıklarımızı konuşur, dile getiremediklerimizi  haykırarak kaleme alırız ya da anlatırız. Sonuç kendimizi ifade etmeye başlarız. Gerçek benliğimizi  açıkça ortaya koyabiliriz. Buna uygun karakteri de karşımızda gördüğümüz anda işte aradığım buydu deyip yola çıkarız. Sonuç? Sohbet odaları içerisinde kendimizi gerçekten daha iyi  ifade ederiz. Ayrıca karşımızdaki kişiyi görmeden kimseye anlatamadığımız  sırlarımızı,  korkularımızı, acılarımızı paylaşarak psikolojik yüklerimizi hafifletebiliriz.

Sohbet odaları gerçek aşkların dijital  evleri

Sohbet odaları ölümsüz aşklara ev sahipliği yapıyor desek inandırıcı gelmeyebilir. Fakat durum hiçte öyle düşündüğünüz gibi değil. ‘Doğru kişi’yi sanal ortamdan ve özellikle sohbet odaları aracılığıyla bulmak, geleneksel tanışma yöntemlerine göre daha mutlu ve uzun evliliklerin gerçekleşmesini sağlıyor.

Belki Hayatınızın aşkıyla tanışmak için en romantik yol diyemesek dahi tanıştığınız kişinin doğru kişi olduğunu anlamakta en etkili yöntem internet üzerinden yapılan flörtler olabilir. Yani sohbet odaları aracılığıyla yüreğinize aşkın, sevginin, samimiyetin, dürüstlüğün, saygının cümleleri misafir oluyor..
Resmi verilerle ABD Chicago Üniversitesi’nde yapılan güncel denebilecek bir araştırmaya göre, internet üzerinden sohbet odaları aracılığıyla tanışan çiftlerin klasik yollarla tanışanlara göre çok daha daha mutlu evlilikleri ve beraberlikleri söz konusu oluyor. Yani aslında saadet sohbet odalarında.

Sohbet odaları ile ilgili evlilik üzerine resmi araştırmalar

Sohbet odaları ile ilgili evlilik üzerine resmi araştırmalar… Chicago Üniversitesi psikologları, 2005 ve 2015 yılları arasında yuva kurmuş olan 40 bin kişiye mutlulukları ile ilgili çok ama çok özel sorular sordu. Katılımcıların yaklaşık üçte biri eşleriyle sohbet odaları aracılığıyla tanıştığını ifade etmiş. Hala evli olanların arasında sanal ortamda tanışmış olanlar kesinlikle çok daha mutlu. Sohbet odaları platformlarında başlayan ilişkilerin boşanmayla sonlanması vakaları ise şaşırılacak bir şekilde, normal tanışmalara oranla yüzde 65 daha az gözüküyor. Yani  çok daha sağlam birliktelikler kuruluyor.

Bu harika ve önemli araştırmanın yöneticisi olan Profesör John Cacioppo, sanal ortamda evlenmek isteyen kişileri bulmanın daha kolay olmasının sonuçları etkilemiş olabileceğini belirtti. Araştırmacılar ise, bu başarının sanal ortamda flört edenlerin eş bulmak için daha yüksek motivasyonlu olduğunu açıkladı.

Daha önce gerçekleştirilmiş olan araştırma çalışmaları ise internette tanışanların ilk yüz yüze buluşmanın akabinde tekrar buluşma oranlarının daha yüksek olduğunu gözler önüne sermişti. İnternet arkadaşlıklarında, insanlar gerçek kimliklerini saklayabildikleri için gelecekteki eşlerine genelde boy ve kilolarıyla ilgili olmak üzere beyaz yalanlar da söyleyebiliyor. Fakat burada ki en önemli husus aslında kişinin karakter ve manevi yapısı. Hani bir masada oturan gruplara denk geliriz. Herkes birbirine keşke senin gibi erkek arkadaşım olsa, keşke senin gibi kız arkadaşım olsa diye söylenir ve bu zamanda doğru insanı bulmak zor derler. O an kalkıp ne duruyorsunuz işte bulmuşsunuz birbirinizi dediğinizde ise olur mu öyle şey bir arkadaşız diye savunma yaparlar 😀 İşte bu yüzden insanlar sohbet odaları içerisinde tamamen düşünceler ve duygular üzerine konuşmalarını tamamlarlar. Fiziki durumlar kaleme alındığında ise beyaz yalanlar olabilir. Fakat bu iki taraf içinde aslında ölçü olmamalıdır. Çünkü asıl aradığımız kişinin kendisidir. Düşünceleri, hayata bakış açısı, maneviyatı, sevdiği ve sevmediği şeyler vb. Neyse konuyu dallandırıp budaklandırmadan asıl konumuzda devam etmekte oldukça  fayda olabilir düşüncesindeyiz. Ama siz yine de bir daha okuyun. 🙂

Sohbet odaları Avrupa ülkeleri içinde özellikle İngilizler için çok ama çok fazla önem arz ediyor.
İngilizler,  yapılan  bu  detaylı araştırmada  Avrupa’nın en çok internette tanışmayı  seven  ülkesi oldu. Eylül 2012’de en az  5.7 milyon kişi İngiltere’den internette sohbet odaları sitelerini kullandı. Bir piyasa araştırma şirketi com Score’a göre, geçen yıl Eylül ayına göre bu sitelere giriş yaklaşık yüzde 42 oranında ciddi bir artış gösterdi. Özellikle 23-35 yaşları arasında olanlar için çok daha cazip olan sohbet odaları son 2 yılda, 35 yaş üzeri bireyler içinde tercih edilir oldu. Yani sohbet odaları gerçekten aşkların yolculuğunda var olan  en büyük mimar demek yanlış olmayacaktır. Malumunuz resmi veriler açıkça bu söylediğimizi her anlamda kanıtlar nitelikte kendini ortaya koyuyor.
Sohbet odaları tarihi

90’lı yıllarında hemen ilk başlarında, commodore64 kuşağının Pc’ ler ile tanışmasından sonra iki yüz seksen altılardan ilk Pentiumlara geçişler jet hızıyla kendini gösterirken, Ram’ ler, disket okuyucuları, kasetli cd-rom’lar , sound blaaster’lar gökyüzünde uçurtma gibi uçarken, internet üniversiteler üzerinden Türkiye’ye kocaman bir selam verdi.

Bahsettiğimiz yıllarda bırakın sohbet odaları ortamlarını, bilgisayarın ne olduğunu bilenler parmakla gösterecek kadar azdı. İnternet mi dediniz? Bildiğiniz hayalden ibaret bir şeydi…Bununla ilgili komik bir anı biliyoruz. Yine bu dönemler evlere internet geldiği vakitlerde bir aile reisi evine internet bağlatmaya karar verir. Çocuklarını ve eşini salonda bir araya getirir ve “ Karar verdim eve internet alacağım ” der. Eşi kendisine dönerek “Bey evde interneti koyacak yer yok neyi alıyorsun?” diye cevap verir. Evet soğuk bir espiri olarak gelebilir bu durum size fakat o dönemlerde bu ve benzeri olaylar gerçekten olmuştur 😀 Neyse bir zaman sonra yavaş yavaş internet kullanıcıları sohbet manasına gelen chat’i fark etmişlerdi. Mırc denilen küçük program sayesinde sohbet internette yerini buldu. Herkesin dünyaya karşı iletişim kapıları açıldı. Mırc ile birlikte sohbet odaları gelişmeye başladı ve kültürel bir bap kuruldu dünya insanları arasında. Bu muhteşem program sayesinde sohbet odaları aracılığıyla kültürel alışverişler, bilgi paylaşımları hız kazandı. Yani sohbet odaları sadece aşk, sevgi, flört, tanışmalar haricinde uluslararası bir bağ oluşturmada ve yeni ilişkiler kurma konusunda da öncülüğü üstlendi.  Daha sonrasında ise Messenger, sosyal medya platformları kullanıldıysa da bugün yine gelinen nokta bir geri dönüşün gerçekliğini ortaya serdi.

İnternet kullanıcıları sohbet odaları üzerinden insanlarla tanışmayı tercih etmeye başladılar. Sebep nedir? Gizlilik! Özellikle sosyal medya gereçlerinin her kesime açık olmasından ötürü insanlar özgürlüklerinin  kısıtlandığı görüşüne hakim olmaya başladılar. Gerek siyasi, gerek politik gerekse sosyolojik oluşumlardan ötürü bu durum onları iyice rahatsız etmeye başladı. Ve düşüncelerin açık açık söylendiği, ifade edildiği, özgürlüğün üst sınıra ulaştığı sohbet odaları yeniden popülerliğini arttırmaya başladı. Malumunuz yazımızın önceki paragraflarında yapılan araştırmalarda bu söylediğimizi kanıtlar nitelikte.

Sohbet odaları gelecekte nasıl olacak?

Sohbet odaları var oldukları andan itibaren elde ettikleri popülerliği diğer sosyal medya araçlarına geçiş sürecinde kaybetmekle karşı karşıya kalsa da, bugün bu fikirlerin değiştiği ve yeniden sohbet odaları aracılığıyla insanların birbirleriyle iletişime geçmeye başladığı gerçeği alenileşmiştir.  Sohbet odaları biz gizliliktir. Fakat bu gizlilik sizi korumak amaçlıdır. Aslında sohbetlerin içinde gizlilik yoktur. Her şey fazlasıyla açık ve nettir. Sohbetlerin içerisinde fiziki soruların cevapları haricinde genel anlamda yalana toslamazsınız.  Genelde sohbet odalarını tercih kişiler, özgür ruhlu, dürüst ve dobra insanları arayan, doğru ilişkiler kurmak isteyen insanlardır. Sizlerde de aynı arayışlar söz konusu ise, sosyal medya gereçlerini bir yana bırakıp fazlalıklardan arındırılmış sohbet odaları üzerine yolculuğa hemen çıkın. İster sevgili, ister eş, isterseniz sadece bir dost ya da içinizdekileri dökmek istediğiniz bir sırdaş arayın. Aradığınız insan karakterlerinin mozaiği kesinlikle karşınıza çıkacaktır. Sizinle aynı giyim tarzını benimseyen, aynı müziği dinleyen, aynı yemekleri yiyen, aynı yazarları takip eden ve kitaplarını okuyan, aynı oyunları oynayan, aynı çocukluğu yaşayan, aynı acıları paylaşan daha nice aynıları barındıran kimlikleri sohbet odaları ortamında bulmanız kesinlikle mümkün.

Sohbet odaları içerisinde güvenilir ve seviyeli platformlar

Sohbet odaları içerisinde güvenilir ve seviyeli bir platform arayışınız mevcut ise zaten şu anda bu yazıyı okuduğunuz için o platforma ulaştığınızı söyleyebiliriz. Gizliliğin tamamen esas alındığı sohbetim.com  sizlerin tüm arayışlarına cevap verecek üye profilleriyle profesyonel hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. Bu harika platformdan yaralanmak, seveceğiniz, aşık olacağınız, evleneceğiz, dostluk kuracağınız insanları bulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey ise oldukça basit. Sadece ve sadece profesyonel sohbet odaları platformumuza üye olmak. Akabinde hemen yeni dünyaları ve sizin dünyanızla aynı özellikleri taşıyan diğer dünyaları keşfedebilir, onlara dokunabilirsiniz.  Ulaşmanın en kolay olduğu bu samimi platformda şaşırılacak boyutta her şeyin hızlı geliştiğine kendi gözlerinize tanıklık edeceksiniz.  Yazımın ilk paragrafında söylediğimiz gibi. Bir ev düşünün. İçinde hiç eşyası olmasın, oturacağınız bir iskemle, koltuk, uzanıp yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir yatak, kumandasıyla sürekli zap yapacağınız bir televiyon, güneşin doğuşunu ya da batışını izlemenizi sağlayacak bir penceresi olmayan bir o da düşünün. Ama aslında her şeyin kelimelerin ve sohbetin sihrinde var olabileceğini. Hoş geldiniz…