Psikoloji ve Sohbet

Sohbet etmek, insanların birbirleriyle olan günlük veya özel konular hakkında konuşması anlamına gelmektedir. sohbet etme; insanlar ıbir yandan sosyalleştirdiği gibi öteki yandan da sohbet etmemek de insanları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

 

Psikoloji ve Sohbet

 

Psikologlar ; eski dönemlerde yaşayan insanların psikolojik durumlarına ve kayıtlarına bakıldığında %80 psikolojik vakaların genetik ya da kaza sonrası durumlarda gelişmekte olduğunu söylemektedir. Ancak, Son teknoloji ile birlikte insanların içinde bulunduğu ruhsal ve mental sağlık durumları da gitgide bozulmuş olup bir takım psikolojik rahatsızlıklar gün yüzüne çıkmıştır. Psikologlara ve araştırmacılara göre, insanlar ile iletişime geçmeyen ve insanlardan kendini soyutlayarak, kendilerini online ortama hapis eden kişilerin sayısının artmasıyla psikolojik vakaların arttığı da reddedilemez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. sohbet etmek, insanların sıkıntılarını problemlerini ve sevinçlerini birbirleri ile paylaşarak ortak bir doyum yaşamasını sağlar. Birbirleri ile yakın olan insanlar zor veya kötü bir durumla karşılaştıkları takdirde çevresinden destek bularak bu süreci kolayca atlatabilmektedir.

 

Psikoloji ve Sohbet İlişkisi

 

Asosyal kişilerin ise, chat yani online ortamda daha rahat sohbet edebildiği ve kendini birebir görüşmeye hazırladığını göz önünde bulundurursak, sohbet insan psikolojisine hem iyi hem de kötü etkiler verebilmektedir.İnsanlar yapısı gereği , daima birbirlerine ihtiyaç duyan kimselerdir. Bu nedenle, İnsanlar birbirleri ile ihtiyaç oldukları şeyleri karşılamak için karşılıklı sözlü diyaloga girmelidir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ; bir grup deneğe yalnızca online ortamda sohbet edilmesi sağlanırken bir grup deneğin sadece insanlar ile sözlü iletişime girmesi sağlanmıştır. Bir süre sonra, online ortamda sohbet eden insanların asosyal olmaya başladıkları ve psikolojilerinde problemler yaşanmaya başladığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle, Pedagog ve psikologlar , çocukluk dönemlerinde ve ergenlik dönemlerinde olan çocukları olan aileler için, bilgisayar kullanımını sınırlandırmayı önermektedir. Aile içi sohbet ve çevre ile sözlü sohbete teşvik edilen ve bilgisayarda chat ortamında uzak duran çocukların da sözlü iletişim becerilerinin diğer çocuklara göre daha başarılı olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. İnsanlar daima paylaşmaya açık bir varlık olduğu için sohbet ve psikoloji arasında daima sınırlar çizilmelidir.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE

Leave a Reply