Chat Gerçeği

Chat Gerçeği

Özellikle Y kuşağının daha çok bildiği bu terim dilimizdeki karşılığını ‘sanal sohbet’ olarak almıştır. Yanichat kavramının temelinde yine sohbet vardır. Sohbet vardır ama chat gerçeği dediğimiz konunun pek çok avantajı ve pek çok dezavantajı söz konusudur. Örneğin; yazı ortamında sohbet etmek daha kolay iken mimik ve doğrudan iletişim kanalları chat üzerinde kullanılmadığından yanlış anlaşılmalara meyil verebilmektedir. Yani hem kolay hem zor diyebiliriz. Fakat şimdi ele alacağımız chat gerçeği detayları ile dezavantajları avantaja çevireceğiz.

Chat gerçeği derken neyden mi bahsediyoruz?

Aslında gerçeklikler sohbet ettiğimiz kişiye göre değişiklik göstermektedir. Yani; bay ile bayanın sohbeti tamamen farklı olurken hemcinslerle sohbet tamamen farklılık göstermektedir. Dolayısı ile her iki konunun da kendine ait püf noktaları vardır. Bir de söz konusu ‘sanal sohbet’ ise detaylar iki kat önem arz eder. Gelin detayları inceleyelim.

Chat gerçeği içerisinde bir erkek, bir bayan ile sohbet edebilmekte ya da sohbeti açmakta çekingenlik yaşayabilir. Erkeklerin dikkat etmesi gereken noktalar; nazik, doğal ve karşıdaki insanın nabzına göre hareket etmesi detaylarından oluşsa da çoğu zaman sohbet kurucu ve geliştirici görevlerinin kendilerine ait olduğunu unutmamaları gerekir. Doğal olun! En samimi ve en içten sohbetler, sanal sohbet dahi olsa hemcinslerle yapılan sohbetlerdir. Bu sohbetler genellikle dertleşmek, sohbet yeteneğini geliştirebilmek gibi amaçlarla kuruluyor olsa da yazı dilinin zafiyetlerine uğramamak için dikkatli olmakta fayda vardır.Gelişen teknoloji ve gelişen imkanlar sanal sohbeti neredeyse zorunlu kılmaktadır. Dolayısı ile yüz yüze iletişim gün geçtikçe önemini kaybetmekte ve chat kavramı popülerliğini arttırmaktadır. Bu durumun en büyük etkisi de başta söylediğimiz gibi gelişen teknoloji ve teknoloji ile birlikte gelişme gösteren sanal sohbet ortamlarının artış göstermesi olarak görülmektedir. Sohbet gerek yüz yüze gerekse de chat gerçeği içerisinde olsun, sohbetin temeli hepimizin dünyayı farklı şekilde algılamamızdan ve bunu karşı tarafa aktarabilme yeteneğimizden kaynaklanmaktadır. Unutmayın herkesin algısı ve anlayışı farklıdır. Doğal olmak ise her zaman bir avantajdır.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE

Leave a Reply